Osoby mające wady wzroku bardzo często korzystają z soczewek kontaktowych ze względu na ich dyskretność i wygodę w zastosowaniu. Problem pojawia się w momencie użytkowania soczewek przez alergików. Warto, by te osoby zapoznały się z zasadami właściwego stosowania szkieł kontaktowych, w przypadku pojawiających się reakcji alergicznych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ same soczewki mogą wywoływać alergię. Osad białkowy wraz z zanieczyszczeniami pojawiającymi się na soczewce wzmagają ryzyko pojawienia się powikłań na tle alergicznym. Płyny do pielęgnacji szkieł także nie pozostają obojętne dla oka – mogą zawierać nieodpowiednie dla oka substancje.
Do dolegliwości i chorób, które są wywołane bezpośrednio przez szkoła kontaktowe, należy zaliczyć: olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek (objawami są małe brodawki umiejscowione pod powieką oraz poszerzone naczynia na spojówce powieki, również świąd, pogorszenie ostrości widzenia, wydzielina śluzowa, decentracja soczewki, wzrastający brak tolerancji na soczewkę) oraz powierzchowne punktowe zapalenie spojówek (zwykle opóźniona reakcja alergiczna na środki konserwujące zawarte w lekach okulistycznych lub drażnienie oka przez soczewkę kontaktową). Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek występuje bardzo często u osób, które są uczulone na sierść zwierząt lub chorujące przewlekle na katar sienny i astmę oskrzelową. Obie dolegliwości powodują bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia skutki – powierzchniowe punktowe zapalenie spojówek wywołuje światłowstręt i zaburzenia widzenia.
Obie infekcje występują najczęściej u osób stosujących miękkie szkła kontaktowe wielokrotnego użytku, osoby stosujące jednodniowe soczewki są w mniejszym stopniu narażone na wyżej wymienione infekcje. Codzienna wymiana szkieł skutecznie łagodzi dolegliwości alergiczne, a przede wszystkim zapobiega ich powstawaniu.
By zapobiegać powstawaniu alergii należy przede wszystkim wraz z okulistą czy optykiem wybrać najbardziej odpowiednie soczewki i płyny.
Jednak najważniejsza jest higiena szkieł kontaktowych, ponieważ większość alergii może być zagrożeniem dla naszych oczu.