Strona główna Diety Nowy rok – nowe postanowienia

Nowy rok – nowe postanowienia

Najczęstszym postanowieniem noworocznym, nie tylko wśród kobiet, jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. W Nowym Roku chcemy wyglądać pięknie, nie chcemy grzeszyć nocnym podjadaniem, ograniczamy puste kalorie. Upragniona sukienka przecież musi wyglądać na nas pięknie! Dlatego część z nas przechodzi na drakońskie diety, których w zimie dotrzymać się trudno. Dlatego warto zainwestować w ćwiczenia i… chrom.

Zmniejsz łaknienie!
Czy wiecie, że ten niedoceniany pierwiastek, pomaga zmniejszyć łaknienie, ułatwia kontrolę poziomu cukrów i spala tłuszcz? Tak – nie trzeba już chodzić głodnym. Chrom wchodząc w skład czynnika tolerancji glukozy (GTF) ułatwi dotrzymywanie noworocznych postanowień przez poskromienie głodu i apetytu na słodycze, które w dużej mierze są odpowiedzialne za przyrost tkanki tłuszczowej i większe rozmiary kupowanych sukienek.

Chrom reguluje poziom cukru we krwi (łagodzi objawy hipoglikemii – niedocukrzenia organizmu) przez wspomaganie działanie insuliny. Co za tym idzie, ten pierwiastek łagodzi objawy cukrzycy i, jak już zostało wspomniane, wspomaga odchudzanie.

Jak to działa?
Chrom skutecznie łagodzi objawy spadku stężenia glukozy we krwi, którego objawem są napady wilczego apetytu. Hipoglikemia występuje u osób chorych na cukrzycę, ale także dotyka osoby stosujące diety ubogie w węglowodany lub te, które przeprowadzają zbyt restrykcyjne głodówki. Stosując chrom systematycznie unikniemy napadów niepohamowanego głodu i chęci podjadania między posiłkami. Warto zwrócić raz jeszcze uwagę, że spada chęć na słodycze (niektórych osób całkowicie znika potrzeba jedzenia łakoci). W związku z tym, że współcześnie odżywiamy się produktami wysoko przetworzonymi, nasze diety są wysoko tłuszczowe, jedzenie nie dostarcza nam wystarczających ilości tego pierwiastka. Dlatego tak ważna jest suplementacja.

Chrom reguluje również gospodarkę węglowodanową organizmu, więc jego zażywanie w połączeniu z wysiłkiem fizycznym pomaga w spalaniu nagromadzonych „zapasów” tłuszczu. Chrom jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju organizmu, poprzez pobudzanie aktywności komórek beta trzustki wpływa na produkcję insuliny, a przez to aktywnie uczestniczy w przemianach węglowodanów. Chrom zwiększa magazynowanie glukozy w mięśniach wspomagając syntezę glikogenu, stymuluje przemiany energetyczne i syntezę kwasów tłuszczowych, pobudza transport aminokwasów do komórek, poprzez ograniczanie odkładania tłuszczów – przeciwdziała powstawaniu otyłości. Ten pierwiastek reguluje poziom lipidów w krwi, wpływa na utrzymanie równowagi pomiędzy poziomem cholesterolu LDL i HDL, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych.

Badania
Naukowcy Health and Medical Research Foundation w San Antonio z Teksasu zbadali efekty działania chromu na skład ciała na 154 osobach. Próbka została wybrana losowo, części osób było podawane placebo. Osoby biorące udział w badaniu otrzymywały dawki 200 i 400 mcg chromu dziennie przez 72 dni. Skład ciała był zmierzony przed i po całym okresie testu przy użyciu metody UDT. Pacjentom pozwolono stosować dowolną – normalną dietę, nie sugerowano im spadku wagi, nie udzielano również żadnych zaleceń co do ćwiczeń czy zmian trybu życia.

Badacze zaobserwowali, zarówno w grupie przyjmującej 200 mcg, jak i w grupie przyjmującej 400 mcg chromu, znaczące pozytywne zmiany w składzie ciała pacjentów. Osoby poddane badaniu,
w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo utraciły, część tkanki tłuszczowej! Osoby, które przyjmowały chrom odnotowały średnią utratę tkanki tłuszczowej na poziomie 1,5 kg. Zwiększyła się u nich natomiast ilość tkanki nietłuszczowej.
Suplementacja chromu ma szczególne znaczenie dla osób otyłych, gdyż:
•  ułatwia odchudzanie;
•  ogranicza apetyt;
•  normalizuje metabolizm;
• umożliwia trwałe utrzymanie efektów odchudzania;
•  zapobiega powikłaniom otyłości i przekarmienia – miażdżycy i cukrzycy.

Chrom w sporcie
Warto zwrócić także uwagę, że regularne zażywanie chromu sprzyja sportowcom. Pomaga w regeneracji mięśni, wspomaga ich rozwój. Chrom poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu. Dzięki kontrolowaniu poziomu węglowodanów, ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej.

Chrom a cukrzyca
Zwróciliśmy uwagę, że chrom pomaga insulinie transportować zawartą we krwi glukozę. Niedobory chromu powodują zaburzenie tego procesu, nadmiernie zostaje obciążona trzustka, która dla utrzymania właściwego poziomu cukru musi zwiększać produkcję insuliny. Niedobór insuliny spowodowany niewydolnością trzustki może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II.

Uwaga!

Suplementacji chromu powinny unikać kobiety ciężarne i karmiące. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, osoby chorujące na cukrzycę powinny decyzję o stosowaniu preparatów zawierających chrom skonsultować z lekarzem. Mimo iż górna granica ilości przyjmowanego chromu nie została ustalona, przyjmuje się, że chrom jest bezpieczny w dawkach 50 do 200 mg na dzień.

Popularne

Śluz szyjkowy – silne uwarunkowanie płodności

Zmiany hormonalne w cyklu kobiecym łatwo obserwować, gdyż najczęściej nie pozostają one bez wpływu na nasze samopoczucie, wygląd, a nawet i...

Nie tylko zdrowy, ale i piękny nos

Jeśli odczuwamy takie objawy jak: bóle głowy, łzawiące z nieznanych powodów oczy, jednostronne lub obustronne zatkanie nosa i wynikające z tego...

Kobiety muszą ćwiczyć więcej od mężczyzn

Kobiety, aby uzyskać szczupłą, wysportowaną sylwetkę muszą ćwiczyć zdecydowanie więcej i potrzebują na to więcej czasu, niż mężczyźni. Jak twierdzą naukowcy,...

Bo uszy są po to, by dobrze rozumieć świat, ale i… dobrze wyglądać

Współczesna medycyna potrafi dość skutecznie poradzić sobie z licznymi sytuacjami, w których jeszcze nie tak dawno była zupełnie bezsilna. Tak jest...

ABC zimowej skóry

Ekstremalna pogoda wymaga ekstremalnej ochrony skóry. Przyłóż się do zimowej pielęgnacji, a mróz i wiatr nie zaszkodzą twojej twarzy. Dzięki temu...