Strona główna Zdrowie Nie proszony gość – grzybica stóp!

Nie proszony gość – grzybica stóp!

Jest wiele możliwych przyczyn wystąpienia grzybicy stóp. Szacuje się, że cierpi na nią co piąty Polak, choć wielu bagatelizuje objawy i nie konsultuje ich z lekarzem. Taka postawa wynika zapewne z charakteru choroby – nic nie boli, a brzydki wygląd można przecież zatuszować.

Różne przyczyny
W naszym organizmie można spotkać różne drobnoustroje. W większości przypadków są one albo zupełnie niegroźne albo wręcz niezwykle pożyteczne (jak np. bakterie bytujące w naszych jelitach).
Te o których wspomnimy poniżej są jednak zupełnie nieproszonymi gośćmi.

Grzyby – bo o nich będzie mowa – przedostają się do naszego organizmu w różny sposób. Sprzyjają temu takie czynniki jak wilgoć i niedostateczna higiena, a także osłabiona odporność organizmu. Grzybicą zarazić można się bezpośrednio zarówno od innego człowieka czy zwierzęcia, jak również poprzez przedmioty codziennego użytku jak choćby ręczniki czy obuwie.

Brzydka choroba
Mówiąc o grzybicy najczęściej mamy na myśli tę dotyczącą stóp, dłoni i paznokci, choć warto wiedzieć, że zakażenia grzybicze mogą dotyczyć także układu oddechowego, pokarmowego, stref intymnych, skóry głowy i innych rejonów ciała.

Najczęściej występującą grzybicą stóp jest grzybica międzypalcowa. Charakteryzuje się ona swędzeniem, powstawaniem pęcherzyków, pękającą skórą i odwarstwianiem się naskórka najczęściej między 4 a 5 lub 3 a 4 palcem. Zwykle pojawia się w związku z korzystaniem z sauny, jacuzzi czy basenów czy jako konsekwencja dzielenia z kimś ręcznika czy butów, gdyż jest silnie zaraźliwa, a wywołujący ją grzyb niezwykle odporny. Można się jej nabawić także poprzez nieodpowiednią higienę – grzyby rozwijają się błyskawicznie w miejscach zaciemnionych, wilgotnych i ciepłych. Jeśli więc zaniedbujemy zmianę skarpet, nie wycieramy skóry po kąpieli, chodzimy w przepoconym obuwiu, sami prosimy się o infekcję grzybiczą.

Objawy łatwo zaobserwować – skóra staje się wilgotna, biaława i swędzi, widoczne zmiany skórne pojawiają się gdy infekcja jest już zaawansowana. Nieleczona grzybica międzypalcowa ma tendencję do przenoszenia się na paznokcie i inne części stopy.
Drugim „popularnym” typem grzybicy stóp jest wspomniana przed chwilą grzybica paznokci. Łatwo można ją poznać – płytka zarażonego paznokcia nie jest gładka i różowa, staje się bruzdowata, łamliwa, powstają zgrubienia, a kolor paznokcia jest żółtawy.

Leczymy grzybicę
Jeśli już złapaliśmy tego nieproszonego gościa, pozbądźmy się go jak najszybciej – zarówno dla własnego zdrowia jak i dla zdrowia naszych bliskich. Jak już wspomniano powyżej, grzyby odpowiedzialne za te nieprzyjemne objawy są niezwykle odporne i łatwo się nimi zarazić. Dodatkowo grzybica jest chorobą lubiącą nawracać, jeśli nie zadbamy odpowiednio o higienę.
Leczenie przebiega dwutorowo – możemy miejscowo używać specjalnych maści do stóp i paznokci, a także wspomagać się od wewnątrz tabletkami przepisanymi przez lekarza. Podczas leczenia i po jego zakończeniu musimy przestrzegać wszystkich zasad higieny – dokładnie myć i wycierać stopy (zwłaszcza miejsca między palcami), nosić wyłącznie bawełniane skarpetki oraz przewiewne i wygodne obuwie, a w miejscach publicznych takich jak baseny czy sauny nie chodzić boso. Nie możemy także z nikim dzielić ręcznika i musimy pamiętać o tym, aby często go prać. Te zasady przyswójmy sobie raz na zawsze.

Popularne

Śluz szyjkowy – silne uwarunkowanie płodności

Zmiany hormonalne w cyklu kobiecym łatwo obserwować, gdyż najczęściej nie pozostają one bez wpływu na nasze samopoczucie, wygląd, a nawet i...

Nie tylko zdrowy, ale i piękny nos

Jeśli odczuwamy takie objawy jak: bóle głowy, łzawiące z nieznanych powodów oczy, jednostronne lub obustronne zatkanie nosa i wynikające z tego...

Kobiety muszą ćwiczyć więcej od mężczyzn

Kobiety, aby uzyskać szczupłą, wysportowaną sylwetkę muszą ćwiczyć zdecydowanie więcej i potrzebują na to więcej czasu, niż mężczyźni. Jak twierdzą naukowcy,...

Bo uszy są po to, by dobrze rozumieć świat, ale i… dobrze wyglądać

Współczesna medycyna potrafi dość skutecznie poradzić sobie z licznymi sytuacjami, w których jeszcze nie tak dawno była zupełnie bezsilna. Tak jest...

ABC zimowej skóry

Ekstremalna pogoda wymaga ekstremalnej ochrony skóry. Przyłóż się do zimowej pielęgnacji, a mróz i wiatr nie zaszkodzą twojej twarzy. Dzięki temu...