Strona główna Zdrowie Zadbaj o zdrowie intymne

Zadbaj o zdrowie intymne

Ciepło, jeszcze cieplej… Uwielbiamy lato;  spędzamy dużo czasu na słońcu, wylegujemy się  w jacuzzi, korzystamy z basenów i nie zawsze czystych kąpielisk. To niestety też okres,  w którym mamy największą szansę na…  infekcję miejsc intymnych.

Sprzyjają temu ciepło i wilgoć – to idealne warunki do namnażania i rozprzestrzeniania się bakterii i grzybów. Dodatkowo, w okresie letnim nosimy bardziej kusą i obcisłą bieliznę (np. stringi) i mamy tendencję do przypadkowych kontaktów seksualnych. Do tego wystarczy nieodpowiednio zadbać o higienę miejsc intymnych
i katastrofa gotowa.

Zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy to sygnały, że powinnyśmy się natychmiast udać do ginekologa. Niewykluczone bowiem, że  z wakacyjnego wypoczynku przywiozłyśmy nieproszonego gościa – bakterię, grzyba lub pierwotniaka. I teraz trzeba będzie szybko się go pozbyć, bo powikłania bywają opłakane w skutkach i mogą prowadzić do niepłodności.

Zacznijmy od profilaktyki. Co zrobić, by uchronić się przed infekcjami miejsc intymnych? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę. Należy podmywać się dwa razy dziennie, używając do tego płynu do higieny intymnej. Najlepiej, gdyby był on przezroczysty i zawierał takie składniki jak: kwas mlekowy czy alatoninę.

Podczas miesiączki powinnyśmy podmyć się przy każdorazowej zmianie podpaski czy tamponu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, stosujmy specjalne jednorazowe chusteczki myjące. Okolic intymnych nigdy nie myjemy gąbką, tylko ręką. Wybierajmy prysznic zamiast długiego wylegiwania się w wannie. Nie dzielimy się z nikim naszym ręcznikiem, a korzystając z publicznych toalet nie siadamy na desce, tylko używamy nakładki ochronnej. Bielizna, którą nosimy, powinna być bawełniana i przewiewna. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, możemy stosować preparaty probiotyczne, zawierające „dobre” bakterie.

Jeśli już zauważamy u siebie objawy infekcji, możemy spróbować zaradzić im na własną rękę. Jeśli jednak objawy nie ustaną po kilku dniach, bezwzględnie idźmy do lekarza ginekologa.

Stosunkowo często zdarzają się infekcje grzybiczne, gdyż sprzyja im każdorazowe zachwianie równowagi flory bakteryjnej w pochwie, a zatem: zażywanie antybiotyków, noszenie obcisłej bielizny, jedzenie dużej ilości słodyczy i picie piwa, a także kąpiele w chlorowanej wodzie, mycie miejsc intymnych zwykłym mydłem, intensywny lub przypadkowy seks, a także sama obecność nasienia w pochwie. Niestety, ten typ infekcji ma tendencję do nawracania. Objawem zapalenia grzybicznego jest swędzenie i ból, które nasilają się podczas stosunku i oddawaniu moczu, a także upławy o konsystencji sera. W takim przypadku możemy spróbować zastosować kremy lub globulki dopochwowe, często warto zażywać także preparaty doustne.

Gdy objawem infekcji jest swędzenie i pieczenie wewnątrz i wokół pochwy, to prawdopodobnie doszło do zarażenia bakteryjnego. Występują wtedy upławy w kolorze żółtym lub mlecznym o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Możemy na własną rękę zastosować napary z szałwii lub rumianku w formie nasiadówki. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, to bezwzględnie należy udać się z nimi do ginekologa – niewykluczone, że będzie konieczne podanie antybiotyku.

Korzystanie z publicznych toalet, kąpielisk, korzystania ze wspólnych ręczników, przyborów do mycia i bielizny i przede wszystkim kontakty seksualne niosą ze sobą ryzyko złapania bardzo groźnego pierwotniaka – rzęsistka pochwowego.
W większości przypadków jest on przenoszony drogą płciową.

Rzęsistek atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak tylko u płci pięknej daje objawy. Dlatego też bywa tak, że mężczyźni zarażają swoje partnerki całkowicie nieświadomie.

Objawami zarażenia rzęsistkiem jest silne pieczenie i swędzenie i pieniste, szarawe lub żółto-zielone upławy o mocnym i nieprzyjemnym zapachu. Rzęsistkowica to choroba przewlekła prowadząca do niepłodności. Często towarzyszy jej zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Dlatego konieczna jest wizyta u ginekologa, który zapisze odpowiednie leki i obejmie opieką obojga partnerów. Choroba ta jest całkowicie wyleczalna.

• Higiena osobista na pierwszym miejscu – podmywaj się 2 razy dziennie, używaj tylko specjalnych płynów do higieny intymnej. Do mycia nie stosuj myjek ani gąbek. Unikaj aromatycznych kąpieli z olejkami i płynami do kąpieli – lepiej weź prysznic.
• Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę.
• Miej swój osobisty ręcznik.
• Podpaski i tampony zmieniaj jak najczęściej, po każdorazowej zmianie staraj się podmyć lub oczyścić okolice intymne specjalną jednorazową chusteczką.
• Ostrożnie z publicznymi toaletami – stosuj ochronną nakładkę
• Przypadkowy seks? Tylko z prezerwatywą.
• Nie bój się probiotyków – „dobre” bakterie zadbają o florę bakteryjną miejsc intymnych

Popularne

Śluz szyjkowy – silne uwarunkowanie płodności

Zmiany hormonalne w cyklu kobiecym łatwo obserwować, gdyż najczęściej nie pozostają one bez wpływu na nasze samopoczucie, wygląd, a nawet i...

Nie tylko zdrowy, ale i piękny nos

Jeśli odczuwamy takie objawy jak: bóle głowy, łzawiące z nieznanych powodów oczy, jednostronne lub obustronne zatkanie nosa i wynikające z tego...

Kobiety muszą ćwiczyć więcej od mężczyzn

Kobiety, aby uzyskać szczupłą, wysportowaną sylwetkę muszą ćwiczyć zdecydowanie więcej i potrzebują na to więcej czasu, niż mężczyźni. Jak twierdzą naukowcy,...

Bo uszy są po to, by dobrze rozumieć świat, ale i… dobrze wyglądać

Współczesna medycyna potrafi dość skutecznie poradzić sobie z licznymi sytuacjami, w których jeszcze nie tak dawno była zupełnie bezsilna. Tak jest...

ABC zimowej skóry

Ekstremalna pogoda wymaga ekstremalnej ochrony skóry. Przyłóż się do zimowej pielęgnacji, a mróz i wiatr nie zaszkodzą twojej twarzy. Dzięki temu...